Charita znamená, že něco děláme z lásky pro druhé. Tento rezort v sobě zahrnuje mnohé aktivity:

Divadelní spolek Buřtguláš

Pokud Tě baví amatérské hraní nebo jsi nikdy nehrál(a) a chceš si to vyzkoušet, přidej se k nám a staň se součástí zábavných vystoupení pro důchodce, děti nebo studenty z VKH.

Každý rok se zkouší a následně hraje jedna pohádka. Minulý rok to byly S čerty nejsou žerty, a co se bude hrát tento rok, se ještě neví. Na výběru pohádky můžeš mít svůj podíl i ty ;-) Během prvních týdnů zimního semestru proběhne derniéra pohádky S čerty nejsou žerty pro studenty VKH a hned potom začneme vybírat a poté zkoušet nové představení. Když máme dostatečně nacvičeno, hrajeme lidem v domech pro seniory, školách nebo jiných sociálních a léčebných zařízeních. Při zkouškách a představeních zažiješ hodně legrace =]

Daruj krev s VKH

Letošní novinka je dárcovství - velice prospěšná a bohulibá činnost, kterou můžeš dokonce zachránit někomu život! Místem, kde můžeš „dát něco ze sebe“ je např. fakultní nemocnice v Bohunicích. Byli jsme tam letos v září poprvé, abychom věděli, o čem mluvíme, a můžeme jen doporučit. Darovat krev může člověk jen jednou za 3 měsíce (a plazmu jednou za 2 týdny, ale tu jsme zatím nezkusili), takže to není nijak časově náročné. Pracující ocení den volna v práci, dojíždějící příspěvek na dopravu a studenti smysluplně využité dopoledne :-) Tuto aktivitu propagujeme proto, aby ti, co ještě nikdy krev (popř. plazmu) nedarovali, odbourali případný strach, nejistotu nebo pouhou nevědomost a byli povzbuzeni jak námi, tak ostatními prvodárci. Chtěli bychom se domluvit a jít darovat společně, abychom tam nechodili po jednom. Jestli chceš jít s námi, napiš nám mail a domluvíme se ;-)

Mikuláš

Určitě znáš ten zimní čas, kdy se po ulicích potlouká Mikuláš s anděly a čerty a určitě Tě jako malého zastihli doma a tys jim musel(a) pod pohrůžkou odnesení do pekla zarecitovat básničku nebo zazpívat písničku. Pokud máš tu touhu „vtělit se“ do jedné z těchto tří rolí, máš výtečnou příležitost skrze VKH 5. – 7. prosince. Každou ochotnou duši vřele vítáme!

Zpívání pro radost

Chceš-li potěšit seniory svým zpěvem nebo hrou na cokoli, přihlas se na zpívání pro radost. Je to příjemný zážitek jak pro Tebe či ostatní zpívající (hrající), tak pro posluchače, pro které jsou mladí lidé velkým povzbuzením a vzpruhou. Hráčů a zpěváků není nikdy dost.

Maraton psaní dopisů

Další letošní novinka. Jedná se o největší lidskoprávní akci na světě, která probíhá od 10. do 18. 12. v zemích celého světa. Zaštiťuje ji Amnesty International a jedná se o to, že jsou pro každý rok vybrány případy, kdy jsou zásadním způsobem porušována lidská práva a lidé píší ručně dopisy osobnostem nebo úřadům, které mají moc s tím něco dělat. A když na jedno místo přijdou desítky někdy i přes sto tisíc dopisů, tak to má velký vliv! Každý může být součástí této obří akce a přijít na SC napsat nějaký ten dopis. Píše se ve světových jazycích podle vzoru a jeden trvá 5 - 10 minut.

Postní charitativní koncert

Tato akce se koná pro podporu organizace Lékaři bez hranic a je ovocem spolupráce rezortů charita a kultura a vzdělávání. Přijď svým zpěvem udělat radost sobě i bližním.

Tvoření na SC

Minulý rok proběhlo poprvé a bylo to hezké, kreativní setkání s občerstvením a dokonce se svařákem :-) Můžeš přijít a tvořit, co Tě jen napadne. Buďto se můžeš nechat inspirovat ostatními, nebo přijít s vlastním nápadem nebo návodem a naučit něco ostatní účastníky. Je ovšem potřeba vzít s sebou dostatek materiálu, aby stačilo pro Tebe i pro případné další účastníky. Fantazii se zde meze nekladou ;-)

Adopce na dálku

Naše VKH adoptovalo dívenku z Haiti, která se jmenuje Modeline. Pokud bys ji chtěl(a) také podpořit nebo zjistit víc informací, napiš nám mail.

Zdobení vajíček

Akce probíhá na Studentském centru (SC) na ulici Kozí 8. S sebou stačí přinést vyfouknutá vajíčka nebo perníková. Zbytek potřebného vybavení je již na SC. Perníková vejce se v minulosti použila jako dárek pro seniory během Zpívání pro radost (viz výše).

Dobrovolnictví

Pokud Tě uvedené aktivity neoslovily, ale máš zájem pomáhat jako dobrovolník při akcích, které VKH pořádá pro Tebe a ostatní brněnské studenty, dej o sobě vědět, abys o akcích s předstihem věděl(a) a mohl(a) si to časově naplánovat. Dobrovolníků je vždy nedostatek, tak neváhej a dej k dispozici trochu svého volného času pro své studentské bližní. Řiď se podle hesla „Lepší je dávat než dostávat.“ a Pán Tě za to jednou bezpochyby bohatě odmění ;-)

Pokud se chceš na cokoli zeptat, jsme tu pro Tebe na mailu: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a rádi Tě potkáme i naživo!

Stanislav Matyska a Karolína Šafářová

Kandidáti do rady 2018/2019

Dáda Benešová

Zdravím! :)
Mé jméno je Dáda Benešová. Pocházím z malebné vesničky na samém okraji Hané, postupně však přesídluju do Brna, kde studuju Speciální pedagogiku na Masarykově univerzitě. Můžete mě občas potkávat v knihkupectví Cesta, kde leckdy za někoho zaskočím, zároveň jsem také "tetou" v jedné husovické školce. :)

Mám tu čest být jednou z vedoucích na T.S. Archa v Rajnochovicich. Ráda si zahraju stolní tenis, přečtu dobrou knihu, poslechnu kvalitní hudbu nebo posedím s přáteli u dobrého moku. Z VKH jsem vždy spíš čerpala, zejména jako účastník plesů či jiných akcí, ale jako spolubydlící nekdější předsedkyně jsem k němu měla dost blízko.

O mé kandidatuře do rady VKH pak rozhodl letošní Studentský Velehrad, na němž jsem měla příležitost se organizačně podílet, a který mě v mnohém obohatil. A ráda bych to VKH trochu oplatila. Protože myslím, že toto hnutí má smysl, ráda mu nabídnu své síly a schopnosti. :)

 

Ladislav Čala

Pocházím z Přerova, studuji na filozofické fakultě Masarykovy univerzity Sdružená jihoslovanská studia, nyní jsem ve čtvrtém ročníku. Už pár let se pohybuji v prostředí brněnského VKH, kde pomáhám především s organizací a průběhem liturgie. Když mi zbude při studiu nějaký volný čas, tak se věnuji kostelničení, turistice, plavání, mám rád hudbu klasickou (třeba Haendela, Ravela či Dvořáka) a lidovou (šecku od Jeseníka až k Dunaju), čtu knihy (nej je Bible, ale líbí se mi i méně dokonalí autoři jako jsou Renč, Jesenin, Dickens a další), chodím do spolča a občas na koncerty a za ty roky zde, myslím, už znám dobře křesťanské prostředí v Brně, tak bych toho chtěl využít a být prospěšný VKH.

 

Tomáš Heger

Pocházím z Brna. Momentálně jsem pracující absolvent ESF MU. Ve volném čase hodně sportuji (hlavně kolektivní sporty) a bavím se s přáteli (víkendovky, dobrovolnické akce). Snažím se žít podle verše z Bible Jan 15,13: "Nikdo nemá větší lásku než ten, kdo položí život za své přátele." V uplynulých několika letech jsem se podílel na fungování VKH v roli dobrovolníka a cítím, že dozrál čas převzít větší díl odpovědnosti a přidat se do rady.

 

Hana Hellingerová

Ahoj, pocházím z Břeclavi a studuji v Brně na fakultě veterinární hygieny a ekologie na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Ráda cestuji, příležitostně si zahraji volejbal a vždycky si najdu čas na přátele a skleničku vína.

Chtěla bych se angažovat v rezortu propagace, protože je mému srdci nejbližší. Je to pro mě taková výzva a chtěla bych zkusit, co jsem schopná zvládnout a ještě se při tom mnohé naučit.

 

Kryštof Mráz

Mé jméno je Kryštof Mráz a pocházím z Přerova. V Brně dokončuju třetí rok studia strojařiny. VKH si vážím, protože dokáže spojovat a rozvíjet mladé lidi s podobným náhledem na svět a přibližovat je k Pánu. V následujícím roce bych tedy rád nabídl svůj čas a síly pro tuto dobrou věc. Ve volném čase se rád zabývám pohybem v různých podobách, zvlášť rád mám hory, dobré knihy a dobrou společnost.

 

Jan Picmaus

Jsem Honza, studuji na VUT FEKT na oboru silnoproudá elektrotechnika a elektroenergetika. Chci jít do rady, protože mám konečně volnější semestry a chci se začít vice angažovat do života VKH a rada mi připadá jako nejefektivnější způsob jak pomoci.

 

Václav Šimon

Jsem z Náchoda (SV- Čechy), končím druhák na FEKTu, kde studuju Informační bezpečnost. Končím zástupcování mládeže v našem vikariátu a hledám v Brně místo, kde bych se mohl zapojit. Taky vedu skauty u nás ve městě.

 

Jan Trpák

Dobrý podvečer a jestli teď nemáte podvečer tak jenom ahoj!

Už od malička nosím jméno Jeník Trpák. Tohle jméno mi dali moji milí rodičové v krásném městě Lipníku nad Bečvou uprostřed Moravské Brány. Tady v Brně študákuju Angličtinu s Dějepisem na Pedagogické fakultě MUNI a je to moc fajn!

Hraju na housle, rád chodím do divadla. Mám velice rád sport. Florbaly, fotbaly, frisbee, hokeje. Dokonce i v dobíhání šaliny svým způsobem vidím určitou zálibu. I když ne vždy dobrovolnou. Kazdoročně jezdím na ministrantský tábor na Archu do Rajnochovic.

Do Rady VKH bych chtěl právě kvůli sportu a hlavně ze zvědavosti, protože všichni, které znám a nějakým způsobem se podíleli na chodu VKH o tom velmi pěkně mluví.

 

Pavel Vecheta

dosluhující radní za akce
skaut, Sbmka
sport, jakýkoliv (nejraději fotbal, volejbal, kolo)
absolvent, pracující (obor stavební)

Proč VKH?
Zažil jsem skvělý rok v radě VKH a rád bych ještě rok přidal svůj um, čas a zkušenosti pro VKH.

Kdo jsem, co dělám?
Už nestuduji a můj čas plní práce. Letos mi nemalé množství času zabírá VKH, kde jsem radní za akce. A uvědomuji si, že je to mnohdy náročné, ale ten čas věnovaný VKHčku je časem, který má smysl. Další porci času mi bere SBMka, baví mě zpívat a zároveň je to dobrý kolektiv. Taky jsem od mala skaut. Když mám trošku času, tak se ho snažím věnovat právě tam. No a pokud mám i přes všechny aktivity čas, tak si rad zasportuji.